Home » Viata parohiei » 2019 » Infratire cu parohia Adormirii Maicii Domnului LUDISOR

Infratire cu parohia Adormirii Maicii Domnului LUDISOR

Parohia "Sfântul Nicolae" din municipiul Câmpina și Parohia "Adormirea Maicii Domnului" din comuna Voila ,sat Ludisor, județul Brașov, au încheiat recent un acord de înfrățire, printre primele încheiate în țară între o comunitate urbană și una rurală. Scopul acestei înfrățiri este acela de a dezvolta relațiile dintre biserica de la oraș și biserica de la sat.

Actul de înfrățire a fost semnat în comuna din județul Brașov, de către preotul paroh Grigore Meșteroaie de la Parohia "Sfântul Nicolae" din Câmpina și preotul Valentin Badiu - parohul comunității din Voila, în prezența părintelui Petru Moga, cel care a intermediat stabilirea acestei relații, fiind originar din comuna brașoveană.